Osman Azadoğlu: Elm Günü ölkədə biliyin inkişafı, innovasiyaların təşviqini xatırladır
27.03.2025 20:08 163 baxış
“Xalq həmişə öz ziyalıları, öz mədəniyyəti, öz elmi ilə tanınır”.
Ulu Öndər  Heydər Əliyev
Martın 27-si Azərbaycanda Elm Günüdür. Prezident İlham Əliyevin 2018-ci il 9 aprel tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycanda Elm Gününün təsis edilməsi müvafiq sahəyə dövlət səviyyəsində qayğı göstərilməsinin bariz nümunəsidir.
Azərbaycanda elmin inkişafı istiqamətində həyata keçirilən islahatlar Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycanda siyasi hakimiyyətə qayıdışı ilə ölkəmizdə cəmiyyət həyatının digər sahələri kimi, elm də inkişafın yeni mərhələsinə qədəm qoyub. Azərbaycan elminin inkişaf etdirilməsinə dövlət səviyyəsində böyük qayğı göstərilib, ölkədə alimin və elmin nüfuzu yüksəlib. 2001-ci il 15 may tarixli Fərmanı ilə Azərbaycan Elmlər Akademiyasına Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası adı verilib.
Son illər Azərbaycan öz elm və texnologiya sektoruna böyük investisiyalar yatırıb. Hökumət ölkənin tədqiqat infrastrukturunu təkmilləşdirməyə, innovasiyaları təşviq etməyə və tərəfdaşlığı inkişaf etdirməyə yönəlmiş siyasət həyata keçirmişdir. İxtisaslaşmış elm parklarının yaradılması, texnoloji startapların təşviqi və STEM təhsilinə diqqətin yönəldilməsi kimi təşəbbüslər Azərbaycanı regionda elmi və texnoloji tərəqqi üçün  mərkəz kimi mövqeləndirib. Ənənəvi olaraq iqtisadiyyatın əsas sütununu təşkil edən Azərbaycanın neft-qaz sektoru da elmi tədqiqatlardakı, xüsusilə ətraf mühit elmi, bərpa olunan enerji kimi sahələrdə əldə olunan nailiyyətlərdən bəhrələnib. Bundan başqa, süni intellekt, biotexnologiya və nanotexnologiya kimi qabaqcıl texnologiyaların inkişafı Azərbaycanın qlobal elmi səhnədə rəqabətədavamlı oyunçuya çevrilməsinə yol açır. “Azərbaycan Respublikasının 2025–2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası”nın təsdiq edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı da elm üçün əvəzsiz töhfədir.
Azərbaycanda Elm Günü təkcə qeyd etmək günü deyil, həm də ölkədə biliyin inkişafı, innovasiyaların təşviqini xatırladır. Dünyanın getdikcə daha mürəkkəb problemlərlə üzləşdiyi bir vaxtda Azərbaycanın elmi tərəqqiyə diqqəti onun gələcəyinin formalaşmasında və qlobal həllərin əldə edilməsində mühüm rol oynamağa davam edəcək. Elm Gününün hər il qeyd olunması həm xalqın elmi irsinə ehtiram, həm də Azərbaycanın alim və novatorlarının gələcək nəsil üçün fəaliyyətə çağırışı kimi xidmət edir.